فرآیند اعتبارسنجی صادرکنندگان و واردکنندگان

اعتبارسنجی صادرکنندگان و واردکنندگان

اعتبارسنجی صادرکنندگان و واردکنندگان

فرآیند اعتبارسنجی صادرکنندگان و واردکنندگان چگونه است؟

فرآیند اعتبارسنجی صادرکنندگان و واردکنندگان به منظور کاهش فساد، قوانین و مقررات سخت‌ گیرانه در فرآیند های تجاری اعمال شده که این امر طولانی‌ تر شدن فعالیت‌ های این بخش را به دنبال داشته است. از طرفی دیگر تحریم‌ ها و شرایط متزلزل اقتصادی، تجارت کشور را دچار آسیب‌ های فراوانی نموده است. عدم واردات با وجود دریافت ارز و نیز سوء استفاده از کارت‌ های بازرگانی در بخش صادرات نمونه‌ های بارز این مشکلات به شمار می‌ آیند. این مسائل سبب شد که وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور انجام فعالیت‌ های تجاری در زمان کوتاه‌ همراه با شفاف‌ سازی و جلوگیری از فساد، فرآیند اعتبارسنجی صادرکنندگان و واردکنندگان را به وجود آورد. فرآیندی که توسط یکی از ۴ سامانه جامع تجارت در سال ۹۷ رونمایی شد و در همین زمان کم توانست به موفقیت‌ های خوبی دست پیدا نماید.

سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌ بندی بازرگانی چیست؟

این سامانه در ۷ مهر ۱۳۹۷ به همراه دیگر سامانه‌ های جامع تجارت، شناسه کالا، سامانه یکپارچه انبار ها و مراکز نگهداری کالا و نیز زیر ساخت اعتباری خوشه تجارت به سفارش مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صنعت‌، معدن و تجارت تولید و آغاز به کار کرد.

همان طور که از نام این سامانه هم مشخص است، هدف از راه‌ اندازی آن رتبه‌ بندی اعتباری بازرگانان کشور است.

به سخنی دیگر سامانه اعتبارسنجی صادرکنندگان و واردکنندگان به عنوان راهکاری پیشرفته جهت انجام آسان‌ تر امور کاری برای تجار و بازرگانان خوش سابقه و ایجاد انگیزه بیشتر برای اصلاح رفتار و بالاتر بردن امتیاز ایجاد شده است.

کاربرد امتیاز سامانه اعتبارسنجی صادرکنندگان و واردکنندگان

مطابق با مصوبه هیئت وزیران، این سامانه در راستای اصلاح آیین‌ نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات به وجود آمده است تا بازرگانان را هم در بخش صادرات و هم در بخش واردات رتبه نماید.

سامان دهی تخصیص ارز، واردات گروه‌ های کالایی به کشور، نوع و تعداد رشته‌ های فعالیت کالا های اساسی وارداتی، محاسبه و تعیین سقف ارزشی واردات و بسیار موارد دیگر از کاربرد های مهم رتبه‌ بندی حاصل از سامانه اعتبارسنجی صادرکنندگان و واردکنندگان در بخش واردات به شمار می‌ آید.

همچنین ساماندهی چرخه کارت‌ های بازرگانی و اطمینان از بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور از کاربرد های اساسی رتبه‌ بندی و اعتبارسنجی صادرکنندگان و واردکنندگان در این سامانه یاد شده است.

اعتبارسنجی صادرکنندگان و واردکنندگان

اعتبارسنجی صادرکنندگان و واردکنندگان

تأثیر رتبه‌ بندی سامانه اعتبارسنجی صادرکنندگان و واردکنندگان در بخش واردات

طبق مقررات از این پس سقف ارزشی واردات مطابق با نتیجه حاصل از رتبه سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌ بندی اعتباری محاسبه و تعیین خواهد شد. چنانچه بنا بر دلایلی امکان رتبه‌ بندی وجود نداشته باشد، وارد کننده می‌ تواند از حداقل سقف ارزشی که در حال حاضر ۵۰۰ هزار دلار است، اقدام به واردات نماید.

از طرفی دیگر بر اساس توافقات صورت گرفته بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق بازرگانی، هر بازرگان می‌ تواند در ۳ رشته فعالیت نماید که بند مربوط به فهرست آن حذف شده بود. اما از این پس نوع رشته‌ های فعالیت بازرگان فقط از طریق سامانه اعتبارسنجی و رتبه‌ بندی صادرکنندگان و واردکنندگان امکان‌ پذیر خواهد بود.

همچنین بازرگانان از این به بعد فقط بر اساس رتبه سامانه مذکور می‌ توانند از ارز دولتی جهت واردات کالا های اساسی به کشور استفاده نمایند و بازرگانان فاقد اعتبار امکان دریافت ارز دولتی را نخواهند داشت.

مزایای رتبه‌ بندی و اعتبار سنجی صادرکنندگان و واردکنندگان در بخش واردات

مطمئناً در صورت اجرای درست و دقیق مصوبه، مشکلات زیادی از سر راه بنگاه‌ های اقتصادی برداشته خواهد شد و فعالیت بازرگانان معتبر راحت‌ تر انجام می‌ گردد.

همچنین از آنجایی که نحوه فعالیت و سقف وارداتی بازرگان بر اساس اعتبار و رتبه خود به طور عادلانه محاسبه خواهد شد، از فساد و سو استفاده گری افراد سودجو جلوگیری به عمل می‌ آید.

در واقع بازرگانان اطمینان خواهند داشت که با بهبود عملکرد خود از طریق پرداخت حقوق دولت نظیر مالیات، حقوق ورودی، رفع تعهد ارزی و پایبندی به قوانین و مقررات می‌ توانند در این عرصه بیشتر فعالیت کرده و به درآمد بالاتری برسند.

در مورد دریافت ارز دولتی نیز بازرگانان باید بدانند که باید نمره حداقلی از این سامانه کسب کنند تا مشمول  ثبت سفارش کالا های اساسی با ارز دولتی شوند.

اعتبارسنجی صادرکنندگان و واردکنندگان

اعتبارسنجی صادرکنندگان و واردکنندگان

تأثیر رتبه‌ بندی سامانه اعتبار سنجی واردکنندگان و صادرکنندگان در بخش صادرات

پیدایش کارت‌ های بازرگانی بلا استفاده به طور ناگهانی و صادرات از طریق آن‌ ها سبب بروز اتفاقات و مشکلان زیادی در تجارت کشور شد؛ به طوری که حجم زیادی از معاملات از طریق کارت‌ های بازرگانی یک‌ بار مصرف بدون تعهد ارزی انجام گرفت.

از آنجایی که صادرات و تولید در کنار یکدیگر می‌ توانند شرایط اقتصادی کشور را بهبود بخشند، نظارت بر کارت‌ های بازرگانی بخش صادرات نقش کلیدی خود را نشان می‌ دهد. این‌ که منابع ارزی در پوشش صادرات بدون بازگشت از کشور خارج گردد، ضربه سنگینی به چرخه اقتصادی و تجاری وارد خواهد کرد.

بنابراین با توجه به این‌ که سامانه اعتبارسنجی واردکنندگان و صادرکنندگان به سامانه‌ های دیگر از جمله سامانه اتاق بازرگانی مرتبط است، از این پس صدور کارت‌ های بازرگانی طلایی، نقره‌ ای و غیره… و تمدید آن‌ ها فقط بر اساس رتبه‌ بندی سامانه یکپارچه اعتبارسنجی صورت خواهد گرفت.

به عبارتی دیگر جهت صدور و تمدید کارت‌ های بازرگانی در ابتدا رتبه بازرگان بر اساس سوابق تجاری، پرداخت تعهدات ارزی و موارد دیگر در سامانه یکپارچه اعتبارسنجی واردکنندگان و صادرکنندگان تعیین و سپس از طریق سامانه کارت بازرگانی هوشمند و شعب اتاق بازرگانی، صنایع و معادن صادر خواهد شد.