واردات کالا

واردات کالا

آیا می‌دانید  صادرات و واردات کالا  چگونه انجام می‌گردد؟

این روزها با توسعه و گسترش تجارت کالاهای مختلف در بازارهای بزرگ جهانی، در ایران اهمیت بسیاری پیداکرده است. پررنگ بودن این مقوله تا حدی است که مشخص نمودن یک کالای وارداتی و انجام عملیات مربوط به آن هدف اصلی هزاران تاجر و بازرگان در سطح کشور است. واضح است که اگر انجام چنین عملیاتی از سوی تاجران به‌درستی و متناسب با استراتژی خود صورت گیرد یقیناً کالای وارداتی در هر زمان و شرایطی همانند سایر کسب‌وکارهای دیگر بسیار پرسود و منفعت خواهد بود. بااین‌حال موفقیت و سودآوری روزافزون آن درگرو دانش و تجربه واردکننده و شناخت کامل بازارهای بین‌المللی از سوی وی و نیز تجزیه‌وتحلیل یکایک آن‌ها هست. به همین منظور ما در این بخش از مطلب خود تصمیم داریم تا به‌طور کامل پروسه مربوط به کالای وارداتی را موردبررسی قرار داده و اطلاعات جامع‌تری را دراین‌باره در اختیارتان قرار دهیم.

مقصود ازواردات کالا چیست؟

اگر شما هم جز واردکنندگان تازه‌کار هستید که آشنایی چندانی در رابطه با کالای وارداتی در بازارهای جهانی ندارید مطالعه این مطلب ما می‌تواند برایتان بسیار سودمند باشد. در حالت کلی به کالا و اقلامی که از سوی یک فرد خریدار در کشورهای تولیدکننده خریداری و آن را از راه‌های گمرکی وارد مرزهای کشور خود می‌کند واردات کالا گفته می‌شود. به بیانی ساده‌تر به فرایند خرید کالا از کشورهای تولیدکننده و انتقال آن از راه‌های تجاری با کشور واردکننده واردات کالا گفته می‌شود. ازآنجایی‌که تهیه و خریداری برخی از اجناس بنا به دلایل مختلف اعم از مقرون‌به‌صرفه نبودن ازلحاظ اقتصادی، شرایط جوی آب‌وهوا و… در بسیاری از کشورها امکان‌پذیر نیست لذا آنان با پیش کشیدن شیوه واردات کالا بخش عمده‌ای از نیازهای خود را تأمین می‌کنند. به همین علت است کالای های وارداتی و عمل مربوط به واردکردن اقلام مختلف به‌منظور رفع نیازهای کشوری به یک کسب‌وکار بزرگ و مهم تبدیل‌شده است. به‌گونه‌ای که همه‌چیز از انواع خودروهای مختلف، کالاهای بهداشتی ، تجهیزات پزشکی و اقلام خوراکی گرفته تا طیف انبوهی پوشاک و لوازم‌خانگی در فهرست محصولات وارداتی کشور قرارگرفته است. کشور ما ایران نیز در زمره یکی از واردکنندگان در بازارهای جهانی قرارگرفته است.

 آشنایی با دلایل واردات کالا

دلایل مبرهن و بسیار مهمی وجود دارند که هر یک از آن‌ها موجبات روزافزون واردات کالا را فراهم آورده‌اند.

در ادامه مطلب تمامی این دلایل را تفسیر خواهیم کرد:

در دسترس نبودن کالای موردنظر: ازجمله دلایل بارزی که باعث رشد عملیات مربوط به واردات شده است کمبود کالای موردنظر در سطح کشور است. درواقع یک تاجر واردکننده زمانی نیاز به واردات یک کالا دارد که نمی‌تواند آن را در کشور خود تأمین کند.

قیمت: عامل مهم دیگر برای واردکردن کالا قیمت است. بسیاری از محصولات وجود دارند که قیمت آن‌ها در کشورهای دیگر به‌مراتب ارزان‌تر از تولید کردن آن در کشور خود است. به همین دلیل است که واردکردن چنین کالاهایی امری منصفانه برای تاجران به‌حساب می‌آید. به‌عنوان‌مثال بسیاری از لوازم الکتریکی تایوانی و پوشاک چینی باقیمت بسیار کمی در کشور تولیدکننده تولید می‌شوند.

مراحل واردات کالا چگونه است؟

برای این‌که بخواهید به‌عنوان یک تاجر حرفه‌ای وارد بازارهای جهانی شوید و به تجارت بپردازید قبل از هر چیزی بایستی با مراحل گام‌به‌گام صادرات و واردات کالا آشنا شوید. در وهله اول نیاز است شما کالای سفارشی خود را برای صادرات یا واردات بر اساس نیاز مشتریان خود مشخص نموده سپس در رابطه با نحوه تأمین مالی آن به شیوه‌های متنوع فکر کنید. پارامترهای بسیاری در صادرات و واردات کالا دخیل هستند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به اسناد و مدارک موردنیاز جهت ترخیص کالا اشاره کرد. به‌واقع اشرافیت بر تمامی قوانین واردات کالا از مهم‌ترین مراحل واردات کالا است. البته ناگفته نماند که اشراف بر تمامی این قوانین در حوزه تخصصی شرکت‌های خدمات بازرگانی است.

چنانچه شما یکی از تاجران تازه‌واردی هستید که کالای موردنظرتان را برای واردکردن به کشور انتخاب نموده‌اید، اگر اطلاعات لازم را درباره قوانین ترخیص کالا و اسناد و مدارک مربوط به آن کسب نموده‌اید باید بگوییم که تا اینجای کار مرحله اول واردات کالا را طی نموده‌اید. مرحله دوم شناسایی مشخصات فنی و قیمت کالا پس انتخاب از تعیین آن است. در مرحله بعدی از واردات کالا بایستی حتماً نمونه‌ای از کالای مشخص‌شده توسط فروشنده به دست تاجر واردکننده برسد.

در ادامه مراحل گام‌به‌گام واردات کالا را برایتان توضیح خواهیم داد:

 • مشخص نمودن کالای موردنظر برای واردکردن
 • دریافت نمونه کالا از شرکت یا فروشنده صادرکننده
 • تصمیم‌گیری در جهت نوع، تعداد و مدل برای واردات کالا

( این مورد معمولاً بر مبنای شرایط بازار، قیمت تمام‌شده کالا، میزان تقاضا از سوی خریداران و نیز زمان فروش کالا انجام می‌گردد)

 • دریافت پیش‌برگ خرید از فروشنده قبل از واردات کالا
 • بهره‌مندی از دانش و اطلاعات کافی در رابطه با تعرفه‌های گمرکی و شرایط و ضوابط مربوط به واردات کالای موردنظر
 • برخورداری از اطلاعات کافی در رابطه با هزینه‌های تمام‌شده کالای وارداتی از همان ابتدای خرید تا زمان ترخیص.

(به‌واقع انجام چنین رویه‌ای به‌منظور محاسبه قیمت تمام‌شده کالای موردنظر و تصمیم‌گیری نهایی برای خرید آن انجام می‌گردد)

 • محاسبه قیمت نهایی کالای وارداتی
 • توافق نهایی و دریافت تخفیفت از فروشنده کالای موردنظر
 • آگاهی و اطلاع دقیق واردکننده کالا از استانداردها و مجوزهای لازم برای واردکردن کالای موردنظر
 • توافق نظر جهت بازرسی کالا
 • دریافت سایر مجوزها بنا به نیاز و درخواست ترجمان‌ها و سازمان‌های ذیربط برای واردکردن کالای موردنظر
 • دریافت مجوزهای اولیه استاندارد درصورتی‌که کالای وارداتی مشمول آن باشد
 • پیگیری و رصد تمامی مراحل تولید کالای موردنظر از سوی خریدار