ترخیص خط تولید و مواد اولیه

روند واردات مواد اولیه به داخل کشور

واردات مواد اولیه برای پایداری اقتصاد کشورهای در حال توسعه ای همچون ایران بسیار مهم است. صنایع دارویی، صنایع خودروسازی و هوافضا، ماشین‌آلات و تجهیزات مربوط به برخی از کارخانه ها، از جمله بخش‌ هایی هستند که به واردات مواد اولیه وابسته اند. دسترسی به موقع و بدون مانع کارخانجات به مواد اولیه، یکی از استراتژی های مهم گمرک جمهوری اسلامی ایران است که به همین منظور با ایجاد خط ویژه ترخیص گمرکی برای آن، به تامین مواد مورد نیاز کارخانه ها و حفظ اشتغال افراد جامعه کمک کرده است.

تجارتی که نیازمند واردات مواد اولیه می باشد، ممکن است اطلاعاتی در زمینه تولید کنندگان آن از تبلیغات منتشر شده توسط کمیسیون‌ های تجاری و یا وب سایت ‌های خارجی مربوطه پیدا کند. همچنین باید اطلاعات دیگری درباره هر گونه محدودیت احتمالی در تجارت با کشورهای خاص، از جمله مجوز، مقررات و هر مانع تجاری دیگر را از دفاتر کنسولی خارجی به دست آورد. هنگامی که یک تامین‌کننده خارجی بالقوه و مناسب شناسایی شد، بسته به نوع موادی که باید وارد کشور شود، در صورت امکان نمونه‌ هایی از محصولات آنها را  برای کسب اطلاعات از کیفیت مواد اولیه، درخواست می کنند تا به بخش ‌های مختلف شرکتی که نیاز به استفاده از آنها دارند، نشان داده شود، همچنین می‌توان از خدمات یک شرکت بازرسی مستقل برای انجام این کار استفاده کرد. بعد از آن که کالای مورد نیاز در کشور مبدا شناسایی شد و مراحل مربوط به ثبت سفارش و حمل بار  انجام گردید، با رسیدن محموله مورد نظر به گمرک، روند مربوط به ترخیص مواد اولیه صنایع و کارخانه ها آغاز می شود که می توان ادامه این فرآیند را  به یک شرکت بازرگانی متخصص و متعهد سپرد تا بتواند آنها را در اسرع وقت ترخیص نماید. در این مرحله خریدار ،اصل مدارک مربوط به محموله اش را به همراه وکالت نامه ترخیص کار به شرکت بازرگانی ترخیص‌کار ارائه می دهد تا این شرکت مقدمات ترخیص کالا را به سرعت و با کیفیت بالا انجام دهد. به همین منظور مشخصات محموله در سامانه EPL گمرک، ثبت شده و بعد از اظهار مشخصات کالا، برای روند ترخیص، یکی از مسیرهای سبز، زرد و قرمز مشخص می شود. در مسیر سبز در روند ترخیص کالا نیازی به بررسی کارشناس در مورد مدارک و محموله نمی باشد که اغلب ماشین آلات مورد استفاده در تولید، در این مسیر قرار می گیرند. اگر محموله در مسیر زرد قرار بگیرد، ابتدا باید توسط کارشناسان مجازی سامانه EPL بررسی شده و  بعد از تائید آنها، محموله از گمرک ترخیص شود. اما در مسیر قرمز علاوه بر تائید کارشناسان مجازی، محموله به صورت حضوری نیز مورد بازرسی قرار می گیرد و پس از تائید بازرسان ترخیص می شود. لازم به ذکر است شرکت های بازرگانی که وظیفه ترخیص کالا را بر عهده می گیرند می بایست دارای پروانه حق العمل کاری سراسری گمرکی باشند و با استفاده از پرسنل خبره و امکانات عالی خود، تمامی خدمات گمرکی در زمینه ترخیص کالای مربوطه را به تجار ارائه دهند.

ترخیص خط تولید و مواد اولیه

مجوزهای لازم برای ترخیص خط تولید و مواد اولیه

واردات مواد اولیه در ایران در حوزه های مختلفی صورت گرفته و دامنه گسترده ای دارد، برخی از این حوزه ها شامل صنایع کشاورزی، صنایع غذایی، صنایع دارویی، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، شرکت های تولید کننده تجهیزات ورزشی‏، شرکت های تولید کننده لوازم آرایشی و بهداشتی و تجهیزات و ماشین آلات خط تولید و مواد اولیه واحدهای تولیدی است. برای ترخیص کالا در هر یک از این حوزه ها شخص وارد کننده نیازمند مجوزها و گواهی های مربوط به همان بخش می باشد. که در ادامه این مقاله به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.

واردات مواد اولیه مربوط به صنایع دارویی

در خصوص واردات مواد اولیه دارویی باید گفت که داروها برای انتقال به کشور می بایست طبق پرونده ثبت دارو از کیفیت بسیار بالایی برخوردار باشند. جهت واردات و ترخیص دارو و مواد اولیه دارویی در گمرک در مرحله اول پروفرمای آن با پروانه ساخت دارو تطابق داده می شود و در ادامه باید مجوزهای لازم برای مواد اولیه دارویی و ورود دارو به کشور به گمرک ارائه شود، که برای تهیه این مجوزها می توانید از یک ترخیص کار حرفه ای کمک بگیرید. در حال حاضر اظهار کالا و اظهار دارو برای گرفتن مجوزهای ترخیص مواد دارویی و ترخیص دارو به صورت الکترونیکی و بدون مراجعه حضوری به بخش معاونت دارو صورت می گیرد.

ترخیص خط تولید و مواد اولیه

مدارک مورد نیاز جهت واردات و ترخیص مواد اولیه آرایشی و بهداشتی

 • در خواست کتبی وارد کننده برای واردات و ترخیص مواد اولیه آرایشی و بهداشتی و ارائه اظهارنامه، ترخیص، قبض انبار و اعلامیه ورود به گمرک
 • تکمیل چک لیست مجوز ورود مواد اولیه آرایشی و بهداشتی
 • ارائه پروفرما و برگه ثبت سفارش
 • ارائه تائیدیه سوابق آزمایشگاه
 • ارائه مشخصات فیزیکی، شیمیایی و میکروبی کالا
 • ارائه عدم آلودگی مواد اولیه و موارد مصرف و کاربرد آن
 • اصل گواهی بهداشت و یا تصویر گواهی بهداشت ۱ ساله

مدارک مورد نیاز جهت واردات و ترخیص مواد اولیه دارویی

 • مجوز ترخیص دارو و ترخیص مواد دارویی و مجوز واردات
 • مجوز واردات و ترخیص مواد اولیه دارو
 • ثبت اطلاعات شرکت مورد نظر و کارخانه داروسازی
 • درخواست کتبی واردات و ترخیص مواد اولیه دارو
 • پروفرما و فاکتور مورد قبول مسئول فنی ترخیص گمرک
 • ارائه نمونه ای از آنالیز سازنده و آنالیز داخل کشور
 • پروانه ساخت
 • گواهی عدم آلودگی دارو
 • سوابق مربوط به ترخیص دارو
ترخیص خط تولید و مواد اولیه

ارائه بخشنامه جدید در خصوص واردات مواد اولیه به مناطق آزاد

در بخشنامه ای که توسط معاون گمرک کشور به تمام گمرکات کشور اعلام گردیده است، تاجران می توانند واردات مواد اولیه و قطعات مورد نیاز برای تولید به مناطق آزاد تجاری، صنعتی و اقتصادی را بدون ثبت سفارش انجام دهند که مطابق با این بخشنامه فهرستی از اقلامی که ورود آن ها به مناطق آزاد نیاز به ارائه ثبت سفارش ندارد به همه گمرکات کشور ابلاغ شده است. شایان ذکر است اجرای این بخشنامه در تمامی مناطق آزاد کشور نظیر چابهار، کیش، قشم، انزلی، اروند، ارس و ماکو عملی خواهد بود.

ترخیص خط تولید و مواد اولیه

ترخیص خط تولید و مواد اولیه توسط شرکت بازرگانی راشا

یکی از مهارت های ویژه شرکت های بازرگانی معتبر، ارائه بهترین خدمات مربوط به ترخیص خط تولید و مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات است. شرکت بازرگانی راشا نیز با در اختیار داشتن پرسنل ماهر و آگاه به آخرین اطلاعات مربوط به تجارت بین المللی در داخل و خارج از کشور، توانایی لازم برای ترخیص محموله مورد نظر شما را خواهد داشت. راشا دانش عمیقی از بازارهای خارجی و تولید کنندگان آنها دارد و به همه مقررات گمرکات کشور در خصوص واردات و ترخیص مواد خام برای مصارف گوناگون تسلط کامل داشته و مجوزهای مربوطه را به طور کامل ارائه می دهد.