مجوز های ترخیص کالا

مجوز های ترخیص کالا

مجوز های ترخیص کالا به چه صورت می باشد؟

صدور مجوز های گوناگون و الزامی از سازمان‌ ها و نهاد های مربوطه توسط صاحبان کالا و یا نمایندگان قانونی آن‌ ها و ارائه این مجوز ها به گمرک از عمده‌ ترین مشکلات دپو کالا ها در گمرک است که باعث عدم  ترخیص کالا و یا کندی پروسه می‌ گردد. هدف از صدور بیشتر مجوز های کنترل و بازرسی کالا است تا کالای غیر استاندارد از هر جهت اعم از ایمنی، فرهنگی، بهداشتی، زیست‌ محیطی و غیره… داخل کشور نشود.

لازم به ذکر است ترخیص کالا های نیازمند مجوز فقط با ارائه مجوز های لازم به گمرک میسر است و در غیر این صورت کالا در انبار گمرک باقی‌ مانده و تمامی خسارات و مشکلات بعدی متوجه صاحب کالا خواهد بود.

صدور آنلاین مجوز های ترخیص کالا

در گذشته صاحبان کالا و یا نمایندگان قانونی آن‌ ها جهت صدور مجوز های ترخیص کالا باید شخصاً به ادارات و سازمان‌ های مربوطه مراجعه کرده و اقدام به دریافت مجوز می‌ نمودند. این کار علاوه بر افزایش پروسه ترخیص کالا، احتمال فساد و صدور مجوز های غیر قانونی را نیز بیشتر می‌ کرد.

اما پس از راه‌ اندازی سامانه الکترونیکی پنجره واحد تجارت فرامرزی در گمرک، صاحبان کالا امکان دریافت مجوز های واردات کالا را به صورت آنلاین و غیر حضوری پیدا کردند. چرا که از ویژگی‌ های بارز این سامانه اتصال به سیستم‌ های الکترونیکی سازمان‌ ها و نهاد های مرتبط با گمرک بوده و همین امر زمان دریافت مجوز ها را به میزان قابل‌ ملاحظه‌ ای کاهش داده است.

مجوز های ترخیص کالا

مجوز های ترخیص کالا

انواع مجوز های ترخیص کالا

بر اساس اطلاعیه مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه گمرک ایران، ۳۷ نوع مجوز وجود دارد. بنابراین صاحبان کالا باید مطابق با این فهرست و ردیف کالا های مربوط به خود، مجوز های لازم را از نهاد های ذی‌ربط دریافت نموده و به گمرک ارائه دهند تا کالای وارداتی مورد نظر از گمرک ترخیص گردد.

با توجه به این‌ که الکترونیکی شدن فرآیند های گمرک، ارتباط این نهاد را با ۲۲ سازمان مربوطه دیگر امکان‌ پذیر ساخته است، بنابراین هیچ کالایی بدون اخذ مجوز نمی‌ تواند از گمرک ترخیص گردد. به عبارتی دیگر بر اساس قانون ابتدا باید مجوز های لازم دریافت و سپس کالا به گمرک اظهار گردد و در غیر این صورت امکان ادامه انجام تشریفات قانونی ترخیص کالا در سامانه جامع گمرک وجود نخواهد داشت.

لیست ۳۷ گانه مجوزهای ترخیص کالا

۱. مجوز استاندارد

۲. مجوز بهداشت

۳. مجوز قرنطینه دامی

۴. مجوز دامپزشکی

۵. مجوز جهاد کشاورزی

۶. مجوز محیط‌ زیست

۷. مجوز قرنطینه نباتی

۸. مجوز انرژی اتمی

۹. مجوز محیط‌ زیست (در صورت شمول کنوانسیون بازل)

۱۰. مجوز مخرب اوزون

۱۱. مجوز وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو های مسلح (در صورت قابلیت انفجار)

۱۲. مجوز نفت

۱۳. مجوز وزارت امور خارجه (سلاح‌ های شیمیایی)

۱۴. مجوز تجهیزات پزشکی

۱۵. ممنوع

۱۶. ورود محصولات مشمول این فصل از حیوانات حرام‌ گوشت و یا از حیوانات حلال‌ گوشت به طریق ذبح غیر اسلامی ممنوع است.

۱۷. مجوز بانک مرکزی

۱۸. مجوز فرهنگ و ارشاد اسلامی

۱۹. مجوز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

۲۰ مجوز نظارت بر دخانیات

۲۱. مجوز ارتباطات و فناوری اطلاعات

۲۲. مجوز میراث فرهنگی

۲۳. مجوز امور اقتصادی و دارایی

۲۴. وزارت صنعت، معدن و تجارت

۲۵. ورود ماهی غیر زینتی برای اصلاح نژاد و تکثیر و پرورش با موافقت وزارت صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی است.

۲۶. ورود بذر و نباتات که در اسناد صدور کشور مبدأ مشخصات دست ورزی شده محسوب می‌ شوند یعنی با تغییرات ژنتیکی تولید شده‌ اند از لحاظ بررسی خطرات زیست‌ محیطی به تائید سازمان حفاظت محیط‌ زیست است.

۲۷. ورود محصولات غیر شرعی مشمول این فصل (به‌ استثنای ردیف ۲۲۰۱، ۲۲۰۲، ۲۲۰۹) ممنوع است.

۲۸. ورود فرآورده‌ ای مشمول این فصل از خون و حیوانات حرام‌ گوشت ممنوع است.

۲۹. ورود پوست و چرم و پشم و مو از حیوانات حرام‌ گوشت و همچنین از حیوانات حلال‌ گوشت ذبح شده به طریق غیر اسلامی ممنوع است.

۳۰. ورود انواع کاغذ این فصول دارای علامت رسمی دولتی به صورت واتر مارک موکول به موافقت وزارت امور اقتصادی و دارایی است.

۳۱. ورود لباس و سایر اشیاء مستعمل این فصول ممنوع و موکول به ارائه قبلی گواهی بهداشت از وزارت بهداشت و آموزش پزشکی است.

۳۲. ورود کالا های سرما ساز و کمپرسور های سرما ساز دارای کلرو فلور و کربن CFC۱۱ و CFC۱۲ ممنوع است.

۳۳. ورود اقلام نظامی و انتظامی این فصل موکول به موافقت وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو های مسلح است.

۳۴. ورود پرنده‌ های بدون سرنشین مشمول این فصل (۸۸) منوط به موافقت وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو های مسلح است.

۳۵. مجوز سازمان هواپیمایی کشوری

۳۶. ورود فیلم‌ های سینمایی موکول به موافقت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

۳۷. ورود خودرو، کامیون، موتور سیکلت، ماشین‌ آلات راه‌ سازی مشمول قانون خودرو موکول به ابلاغ ضوابط فنی به گمرکات اختصاصی ترخیص خودرو، توسط این مرکز است.

معرفی مهم‌ ترین مجوزهای ترخیص کالا

در میان لیست ۳۷ گانه‌ ایی که در بالا ذکر شد، ۷ مجوز زیر متداول‌ تر هستند که در انتهای این مطلب به بررسی اجمالی آن‌ ها می‌ پردازیم.

۱. مجوز استاندارد اجباری

۲. مجوز وزارت راه یا مجوز حمل کالا

۳. مجوز قرنطینه

۴. مجوز بهداشت یا گواهی بهداشت

۵. مجوز ارشاد

۶. مجوز کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان

۷. مجوز سازمان اتمی

مجوز استاندارد اجباری

این مجوز مهم ترین و متداول‌ ترین مجوزی است که در پروسه ترخیص کالا لازم می‌ شود‌. جهت اخذ مجوز استاندارد باید کالا توسط آزمایشگاه‌ های مورد تائید سازمان استاندارد بررسی گردد.

البته دریافت مجوز استاندارد برای کالا های کمتر از ۵ عدد و با ارزش کمتر از ۳۰۰۰ دلار و نیز کالا های ورود موقت لازم نیست. ولی چنانچه واردات کالا بدین شکل ادامه یابد، از ورود آن‌ ها جلوگیری می‌ گردد.

همچنین صادر کنندگان و تولید کنندگان دارای پروانه استاندارد جهت صادر نمودن محصولات خود نیازی به دریافت مجوز استاندارد ندارند.

مجوز وزارت راه

این مجوز که با نام مجوز ده درصد عوارض حمل در بین بازرگانان معروف است، برای کالا هایی که توسط ناوگان غیر ایرانی به کشور وارد شده‌اند، صادر می‌ گردد.

همچنین در برخی موارد اندک کالا هایی که توسط ناوگان ایرانی حمل می‌ شوند نیز گمرک درخواست می‌ کند. این امر بدین جهت است که در دوران تحریم پرچم و مالکیت خود را تغییر داده و با هویت غیر ایرانی کار کرده‌ اند‌.

مجوز قرنطینه

قرنطینه نباتی و قرنطینه حیوانی دو نوع از این مجوز هستند که در بخش مرزی و داخلی گروه‌ بندی می‌ شوند.

همچنین این مجوز جهت واردات و صادرات کالا های نباتی به دو صورت ترخیص کالا های نباتی با ریسک متوسط و ترخیص کالا های نباتی با ریسک کم به کار می‌ رود.

مجوز های ترخیص کالا

مجوز های ترخیص کالا

مجوز بهداشت

این مجوز به منظور واردات و ترخیص محصولات آرایشی و بهداشتی و نیز مواد غذایی استفاده می‌ گردد. بنابراین بازرگانان این عرصه باید اسناد آنالیز شامل ویژگی‌ های فیزیکی، شیمیایی و میکروبی کالای مورد نظر را به همراه پورفرما تحویل دهند. در صورت لزوم ارائه نمونه کالا نیز مورد نیاز است.

مجوز ارشاد

به منظور واردات ماشین‌ آلات چاپ اخذ مجوز ارشاد از این وزارتخانه لازم و ضروری است. همچنین جهت ورود محصولات چاپی بازرگانان باید درخواست و نمونه‌ ای از آن کالا را به وزارتخانه ارائه نماید.

مجوز کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان

در صورتی که تاجران قصد واردان اسباب‌ بازی به کشور را داشته باشند، باید این مجوز را از دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌ بازی اخذ نمایند.

مجوز سازمان اتمی

به‌ منظور واردات و ترخیص محصولاتی نظیر رادیو دارو ها، ترخیص قراضه و ضایعات چدن، فولاد، ترخیص شمش‌ های ضایعاتی، ترخیص قراضه‌ های فلزات مس، نیکل، آلومینیوم، سرب، روی، قلع، ترخیص ماشین‌ های مجهز به لیزر، ترخیص دستگاه‌ های گیرنده و فرستنده تلفن همراه، ترخیص بی‌ سیم‌ ها، ترخیص لامپ‌ های ماوراء‌ بنفش، ترخیص دستگاه لیزر های پزشکی یا دندان‌ پزشکی، ترخیص دستگاه‌ های رادیوگرافی، ترخیص دستگاه‌ های ایکس ری اخذ این مجوز الزامی است.

همچنین در صورت مضر بودن کالا ها، دریافت مجوز ورود و ترانزیت نیز لازم می‌ شود. همچنین ترخیص و واردات کالا های سولاریوم، حمام آفتاب، تخت آفتابی و امثال این به کشور ممنوع است.